ZAPA - ARCHITEKCI

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Uwaga
  • Simple Image Gallery Notice: It looks like PHP's 'GD Image Library' is not installed/enabled on your system. Please ask your hosting company to enable/install it.
 .
TEATR NARODOWY w WARSZAWIE

AUTORSKA PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA JÓZEFA CHMIELA


  
 

Odbudowa TEATRU NARODOWEGO po porzaże w 1985 r. dotyczyła przeprojektowania od podstaw i w nowym kształcie przestrzennym widowni dla 700 widzów, nowej, powiększonej sceny wraz z wykonaniem drugiej kieszeni scenicznej. Przebudową objęto także foyer, kuluary, szatnie wraz z całym układem komunikacji części publicznej oraz zaplecze administracyjno-techniczne Teatru.
Nowatorsko opracowana strefa proscenium łączy scenę główną (poprzez proscenia boczne) z przejściem poprzecznym na widownię. Umożliwia to grę aktorów w przedniej części widowni po uprzednim wymontowaniu foteli i ustawieniu pomostów do gry aktorskiej. Sterowane komputerem hydrauliczne urządzenia sceny należą do najnowocześniejszych na świecie. Widownia posiada bardzo dobrą akustykę i bardzo dobrą widoczność akcji secnicznej.
Zrealizowane wnętrza są odbiciem współczesnych tendencji technicznych. Jednocześnie jako wchodzące w skład zespołu o dużej wartości historycznej i scenicznej, nawiązują do elewacji Carazziego od stony ulicy Wierzbowej i Placu Teatralnego.

kubatura: 87 000 m3


PROJEKT: 1993 - 1994 r.
REALIZACJA: 1994 - 1999 r.


Autorzy architektury:
prof.dr arch. JÓZEF CHMIEL
dr arch. ANDRZEJ PRUSIEWICZ
 
{gallery}1_chmiel/big/tn{/gallery}
 

» powrót do strony Pracowni

 
Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości